Turcja to nie tylko krajobrazy i zabytki to także uczta dla podniebienia

Turcja to nie tylko krajobrazy i zabytki to także uczta dla podniebienia

9 kwietnia, 2022 0 przez Doradca Filmowy

Myśląc o wyjeździe na urlop i przeszukując oferty biur turystycznych zwykle skupiamy się na tym co chcielibyśmy zobaczyć lub jakie atrakcje na nas czekają w wybranym miejscu. A gdyby ten jeden raz zastanowić się nie nad tym co chcemy zobaczyć ale jakich smaków chcielibyśmy skosztować?

Jeśli tak spojrzymy na wybór destynacji naszego urlopu wówczas niebywale ciekawą alternatywą staje się Turcja ze swoją wielowiekową tradycją łączącą kuchnie z różnych zakątków świata. Urlop w Turcji może okazać się dla nas podróżą marzeń nie tylko ze względu na piękno tego kraju, ale także emocje jakich doświadczymy próbując niezliczoną ilość potraw jakie oferuje nam turecka kuchnia.

Naszą kulinarną podróż możemy rozpocząć od Stambułu, gdzie w zależności od dzielnicy w jakiej się znajdziemy możemy spróbować potrawy specyficzne dla różnych regionów Turcji.

Zaraz po opuszczeniu lotniska będziemy mieli możliwość skosztować simita. Jest to stały element tureckiego śniadania przypominający coś między preclem a obwarzankiem dość podobne możemy odnaleźć w Krakowie jednak nic nie da się porównać do podróż promem przez cieśninę Bosfor w trakcie której zajadamy jeszcze ciepłego simita i popijamy go pyszną mocno osłodzoną turecką herbatą. W każdej restauracji możemy skosztować różnego rodzaju kebaby, warzywa sporządzone na tysiąc sposobów, zupę i pastę z ciecierzycy.

Jeśli taki sposób wybierania miejsc do odwiedzenia nas przekonuję wówczas koniecznie musimy pojechać do Adany na wschód Turcji aby skosztować potrawy zwanej Adana Kebab. Jest to jedyne miejsce gdzie kebab smakuje jak najbardziej wykwintne danie. Jeśli chcemy skosztować słodkości to Gaziantep jest stolicą baklawy. Tutaj baklawa jest sporządzana zgodnie z tradycyjnym przepisem.

Podróż w ten sposób zaplanowana dostarcza nam nie tylko uczty dla oka ale także dla naszego podniebienia. Zatem przeszukując oferty biur podróży zwracajmy uwagę nie tylko na to co możemy zobaczyć ale także co możemy zjeść.