Jak przygotować falafel
9 kwietnia, 2022Dania kuchni arabskiej wciąż cieszą się u nas pewną aurą tajemniczości: są uważane za bardzo egzotyczne i przez to rozbudzają wyobraźnię każdego smakosza. Kuchnia krajów Bliskiego Wschodu ma nam do zaoferowania znacznie więcej niż spotykany dosłownie wszędzie (i często nieoryginalny) kebab. Jedną z bardziej znanych potraw jest falafel – to danie, o którym większość z nas słyszała jednak nie każdy miał okazję go spróbować.
Czym jest falafel? Najprościej owo danie można scharakteryzować jako małe kotleciki lub kulki z ciecierzycy usmażone w głębokim tłuszczu z dodatkiem czosnku i innych przypraw. Jest to potrawa roślinna i cieszy się popularnością szczególnie wśród wegan. Falafel możemy zamówić w restauracjach i barach z przekąskami a także przygotować samodzielnie. Poznaj przepis na idealny falafel!
Składniki i przepis
Na cztery porcje tego dania będziemy potrzebować takich składników jak: 400 g suchej ciecierzycy (ważne, żeby była surowa a nie z puszki), cebula, dwie i pół łyżeczki soli, trzy ząbki czosnku, łyżeczka sody, pęczek natki pietruszki, pół litra oleju oraz po łyżeczce pieprzu i mielonego kuminu oraz po jednej trzeciej łyżeczki mielonej kolendry, kardamonu, cynamonu, imbiru i gałki muszkatołowej.
Zaczynamy od namoczenia ciecierzycy: wsypujemy ją do garnka, zalewamy zimną wodą tak aby woda wystawała kilka centymetrów ponad poziom ciecierzycy i moczymy ją przez całą noc. Następnego dnia odcedzamy.
Ciecierzycę mielimy wraz z solą, cebulą, czosnkiem i sodą przy pomocy malaksera. Miksujemy do momentu aż ciecierzyca będzie lepka. Wówczas dodajemy listki pietruszki i przyprawy.
Z uzyskanej substancji formujemy małe kulki lub placuszki, które odkładamy na talerz.
Rozgrzewamy olej do temperatury 160 stopni C i smażymy kulki z ciecierzycy po trzy minuty na każdą stronę. Tak przygotowany falafel możemy podać w chlebkach pita, z ulubionymi dodatkami takimi jak warzywa i sos (dobrze sprawdzi się tutaj sos jogurtowy). Smacznego!